Almatıda, Əl-Farabi adına Qazax Milli Universitetində Türk Akademiyasının nəşr etdirdiyi elmi əsərlərin təqdim olunduğu mərasim keçirilib.
Alp.az-ın məlumatına görə, tədbirdə Türk Akademiyasının vitse-prezidenti Asxat Kesikbayev, Əl-Farabi adına Qazax Milli Universitetinin prorektoru professor Erkin Duysenov, Türkiyənin Almatıdakı baş konsulu Evren Müderrisoğlu, o cümlədən elmi ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Təqdim olunan nəşrlər arasında Krım tatar şairi və türkşünas alim Bəkir Çobanzadənin Türk Akademiyasının təşəbbüsü ilə qazax dilinə ilk dəfə tərcümə edilmiş “Tiltutka” adlı seçilmiş əsərlərindən ibarət toplusu da yer alıb. Bu kitaba yazıçının uzun illər apardığı tədqiqatlar nəticəsində tərtib olunmuş çoxcildlik əsərləri daxildir.
Tədbirdə həmçinin Türk Akademiyasının 37-dən çox bölgəni əhatə edən “Türk dillərinin terminoloji lüğətləri”nin nəşri layihəsi də təqdim olunub. Bu dəfə iqtisadiyyat, tibb və hərbi məsələlərə həsr olunmuş lüğətlər təqdim olunub. Bütün türk ölkələrindən mütəxəssislərin iştirak etdiyi bu layihə üzərində iş elmi terminologiyanın standartlaşdırılması və türk ölkələrinin elmi ictimaiyyətlərinin bir araya gəlməsi istiqamətində mühüm addımdır.
Tədbirin açılışında çıxış edən Türk Akademiyasının vitse-prezidenti Asxat Kəsikbayev, Akademiyanın prezidenti Şahin Mustafayevin salamlarını və xoş arzularını çatdırıb. O, hər bir yeni nəşrin əhəmiyyətini vurğulayaraq, bunun sadəcə elmi əsər olmadığını, türk xalqlarının mədəni-tarixi irsinin qorunub saxlanması və artırılması ümumi işinə sanballı töhfə olduğunu qeyd edib.
Türk Akademiyası 2024-cü ildə elmin inkişafına mühüm töhfə olacaq və türk ölkələri arasında akademik əlaqələrin möhkəmlənməsinə kömək edəcək 64 kitabın nəşrini planlaşdırır.